Amatör Balıkçılık

Amator Balıkçıların Blogu

Tatlı Su Levreği Avı Teknikleri

Posted by Mehmet Cemil Kale Comments Off

Tatlı su levreği, suyun sıcaklığına göre bir gölette genelde derinlerdeki orijinal nehir yatağı ya da aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sazlık kenarlarında bulunurlar.

Tatlı su levreği için kullanılacak ideal kamış/makine tipi, casting model kamış ve makinelerdir. Casting kamışlarda kılavuz halkalar, normal spinning kamışlara göre, kamışa daha yakındır ve daha küçüktür. Bunun sebebi casting tip makinenin, kamışa daha yakın pozisyonda bulunmasıdir. Aşağıda görülen kamışlardan, üstteki model casting, alttaki model ise spinning tip kamıştır.

 

Casting tip makineler, spinning makinelere göre daha küçük ve çok daha hafiftir. At çek tarzı levrek avı için de hafif olması, erken yorulmayı önler.

Kullanılacak misina kalınlığı 0.30 mm yi geçmemelidir. 0.15mm-0.25 mm. benim kişisel tercihimdir, ince misina hem atış mesafesini, hem de mücadelenin heyecanını arttırır.

Tatlı su levreği avında kaşık, dönerli yem (spinner bait) veya yapay yem kullanilir.

Kasiklara detayli olarak Turna Avı‘ nda degindik. Ben burada diğer tekniklerden bahsedeyim.

Sazlık alanlarda kaşık avı son derece risklidir, çünkü kaşığı kaybetme olasılığı çok fazladır. Bu gibi sorunlar yüzünden elbette sportif avcılıktan mahrum kalmayacağız. Sazlık kenar bölgelerini tarayabilmek için, at çek tarzı sportif avcılık yapılabilecek yapay yemler de vardir. Bunlar ABD’ de spinner bait adı ile anılırlar. Spinner baitler, asagıdaki resimde görüldüğü gibi bir veya iki kaşık, püskül ve iğne kombinasyonundan oluşur.

Yapısı itibarı ile sazlık alanlarda takılma tehlikesi minimum seviyededir.

Oltanın takılması riski faktörünü göz önünde bulundurmadığımızda, ABD de kullanımı en yaygın olan tatlı su hazir yemi, jig tekniğidir.

 

Bu tekniklerin yanı sıra, levrek avında kullanılabilecek en iyi yapay yemler, Turna Avı‘ nda da bahsetmiş olduğum Rapala Husky Jerk’ ler, Reef Runner Ghost 98′ ler ve de dairesel hareketlerle yüzen Rapala Shad Rap’ lerdir.

Ben sportif avcılıkla ugraştığım için hiç üşenmeden saatlerce yapay yemlerle at çek tarzı avlar yapabiliyorum. Bu yüzden tavsiye ettiğim teknikler sportif avcılık teknikleridir. Tabii ki tatlı su levreği, gercek yemli takımlarla da yakalanır ve bu teknik yaygındır. 
 

Rastgele,

Mehmet

Comments are closed.

Site search

Sponsors